S220GD pocinčani čelični koturje kontinuirano vruće-pocinčanokonstrukcijski čelikproizveden po evropskim standardimaEN 10346, sa zagarantovanom minimalnom granom tečenja od220 MPa. Kombinira strukturnu čvrstoću, dobru sposobnost hladnog-formiranja i pouzdanu zaštitu od korozije, što ga čini jednom od najčešće korištenih osnovnih klasa za rolo{2}}formirane građevinske profile, sisteme krovnih i zidnih obloga, grede i komponente za solarnu montažu.
Šta znači razred S220GD?
Kao i svi EN 10346 strukturni razredi, oznaka S220GD je šifra koja vam tačno govori šta čelik garantuje:
S= Konstrukcioni čelik
220= Minimalna granica popuštanja: 220 MPa (garantovano)
GD= Klasa za hladno oblikovanje - čelik je dizajniran za valjanje-formiranje, savijanje, štancanje ili profilisanje bez gubitka svojih strukturnih svojstava
+Z= Hot-premaz cinka potapanjem (dostupne druge vrste premaza: +ZF, +ZA, +ZM, +AZ)
- standardno:EN 10346 (takođe pokriven GB/T 2518 na kineskom tržištu)
- Broj materijala: 1.0241
- Vrste premaza:+Z (cink), +ZF (cink-legura gvožđa), +ZA (cink-aluminijum), +ZM (cink-aluminijum-magnezijum), +AZ (aluminijum-cink)
- Forme proizvoda:čelični kotur, prorezani namotaj, rezan-na-lim dužine, profil-formirani profil
Familija "+Z" je klasični vruće-pocinkovani proizvod, dok je +ZM (cink-aluminijum-magnezijum) sve više specificiran za agresivna vanjska okruženja. Kada se podloga dodatno farba, ista S220GD+Z baza se takođe široko koristi za -obložen čelik u boji (PPGI) - za više detalja možete pogledati u našemS220GD+Z bojom presvučeni pocinčani čelični koturstranica.



S220GD Hemijski sastav (EN 10346, maks. % po masi)
| Ocjena | C (ugljik) | Si (silicijum) | Mn (mangan) | P (fosfor) | S (sumpor) |
|---|---|---|---|---|---|
| S220GD (1.0241) | Manje ili jednako 0,20 | Manje ili jednako 0,60 | Manje ili jednako 1,70 | Manje ili jednako 0,10 | Manje ili jednako 0,045 |
Vrijednosti se odnose na analizu topline (kuvačka) u skladu sa EN 10346. Strogo kontrolirani nivoi ugljika i sumpora osiguravaju stabilno zavarivanje i dobro ponašanje hladnog-formiranja.
S220GD Mehanička svojstva
| Ocjena | Min. Granica tečenja (MPa) | Min. Vlačna čvrstoća (MPa) | Tipični raspon zatezanja (MPa) | Izduženje A80 min. (%) |
|---|---|---|---|---|
| S220GD | Veće ili jednako 220 | Veće ili jednako 300 | 300 – 440 | Veće ili jednako 20 |
Korekcija debljine za izduženje (prema EN 10346): smanjiti za 2 jedinice za 0,50 mm < t < 0,70 mm, za 4 jedinice za 0,35 mm < t < 0,50 mm i za 7 jedinica za t < 0,35 mm. Vrijednosti su za uzdužne ispitne komade.
Zato što je granica tečenjagarantovanoumjesto tipičnog, S220GD je prava "strukturalna" klasa: inženjeri mogu izračunati sa sertifikovanom tačkom tečenja od 220 MPa. Ipak, uz nisku granicu popuštanja-za-zateznu granicu i veliko izduženje i dalje se savija, kotrlja i pritiska kao dobar sloj za oblikovanje.
Dostupne vrste premaza
| Oznaka premaza | Sastav premaza | Glavne karakteristike |
|---|---|---|
| +Z(čisti cink) | Veće ili jednako 99% Zn | Osnovna zaštita od korozije za opću i vanjsku upotrebu u zgradama; najekonomičniji izbor |
| +ZF(cink-gvožđe / pocinkovano žareno) | Sloj legure Zn-Fe | Tvrda, zavarljiva površina sa odličnim prijanjanjem boje, obično se isporučuje bez sjaja- |
| +ZA(cink-aluminij) | ≈ 95% Zn + 5% Al | Poboljšana otpornost na koroziju u odnosu na čisti cink za umjerena okruženja |
| +ZM(Zn-Al-Mg) | Zn + Al + Mg (tipično 2–4% Mg) | Samoiscjeljujuća zaštita{1}}; mnogo duži radni vek u vlažnom, slanom ili industrijskom vazduhu |
| +AZ(aluminij-cink) | ≈ 55% Al + 43.5% Zn + 1.5% Si | Vrlo visoka refleksija topline i otpornost na koroziju za krovne obloge i izloženost visokim-temperaturama |
Masa premaza cinka (g/m², ukupno obostrano)
Za primjenu u strukturalnim zgradama masa premaza se obično bira između Z100 i Z600 (trostruki-test na mjestu, ukupno obje strane). Evo praktičnog vodiča za odabir:
| Klasa premaza | Ukupna masa (g/m²) | Pribl. po strani (µm) | Tipična primjena |
|---|---|---|---|
| Z100 | 100 | ≈ 7 | Lagane unutrašnje komponente, zadnje ploče, dijelovi namještaja |
| Z180 / Z200 | 180 / 200 | ≈ 13 / 14 | Općenito{0}}valjani profili, nosači kablova, unutrašnje konstrukcije |
| Z275 | 275 | ≈ 19 | Vanjski krovovi, grede, zidne obloge - najčešći strukturalni izbor |
| Z350 | 350 | ≈ 25 | Obalna područja, industrijska atmosfera, poljoprivredne zgrade |
| Z450 / Z600 | 450 / 600 | ≈ 32 / 42 | Teška korozivna okruženja, podzemne ili dugotrajne konstrukcije{0}} |
Z275 je najčešće naručivan premaz za građevinske proizvode S220GD. Uobičajena prečica koja se koristi na tržištu: ukupno 275 g/m² na obje strane ≈ 19 µm cinka po strani.
Dostupne dimenzije i opcije površine
| Parametar | Available Range |
|---|---|
| Debljina | 0,30 – 3,00 mm (standardno); do 4,0 mm dostupno na zahtjev |
| Širina | 600 – 1500 mm; prorezani namotaji od 30 mm |
| Težina zavojnice | 3 – 8 tona po zavojnici (dostupno po mjeri) |
| Završna obrada | Regularni sjaj / minimiziran sjaj / nula sjaj |
| Površinska obrada | Hromirano, nauljeno, suvo, protiv otisaka prstiju (AFP) |
| Certifikat | Certifikat o ispitivanju mlina (MTC), ISO 9001, CE; Podržano testiranje uzoraka SGS / BV / TUV |
S220GD vs DX51D vs S250GD: Koji biste trebali odabrati?
| Nekretnina | DX51D+Z (Grad za formiranje) | S220GD+Z (strukturno) | S250GD+Z (strukturno) |
|---|---|---|---|
| Min. granica popuštanja | Nije zagarantovano (obično 140 – 300) | Garantovano veće ili jednako 220 MPa | Garantovano veće ili jednako 250 MPa |
| Dizajnerska svrha | Općenito oblikovanje, savijanje, duboko izvlačenje | Lagana konstrukcija + oblikovanje | Elementi konstrukcije pod većim opterećenjima |
| Formability | Najviša | dobro (uravnoteženo) | Umjereno (malo tvrđe) |
| Tipične krajnje upotrebe | HVAC kanali, kućišta, svjetlosne ploče | Ograde, krovni/zidni profili, solarni nosači, svjetlosni okviri | Teže grede, C/Z profili, konstrukcijski okviri |
Praktično uputstvo:ako vaš dio nosi stvarno opterećenje - okvir, rolo-formirani krovni lim koji se proteže na velikoj udaljenosti, solarnu montažnu šinu ili zidni nosač - odaberiteS220GD+Z(ili viši S-razred) tako da su konstrukcijske performanse zagarantovane certifikatom. Ako je dio isključivo dekorativni ili ne-nosivi-, DX51D je jeftiniji i još lakši za formiranje. Kada je sekcija jako opterećena i ukrućena, pređite naS250GD i iznad.
Glavne primjene S220GD pocinčanog čeličnog kotura
- Sistemi za oblaganje krovova i zidova- valoviti lim, trapezoidni profili i stojeći-ploči za industrijske zgrade, skladišta i logističke centre
- Grede i C/Z sekcije- klasični hladno-oblikovani konstruktivni elementi čeličnih portalnih-okvirskih zgrada
- Lagani čelični okvir- zidne šipke, podne grede i rešetke za montažne i kontejnerske kuće
- Solarni PV sistemi za montažu- šine, konzole i opružni kanali gdje su potrebni zagarantovana čvrstoća tečenja i dug vijek trajanja na otvorenom
- Poljoprivredne zgrade- šupe za živinu/stoku, plastenici i obloge za skladištenje žitarica
- Krovna drenaža- oluci, odvodne cijevi i opšivke profilisani od kotura ili lima
- Sistemi hlađenja i sendvič panela- kao strukturalna obloga izolovanih panela
FAQ
1. Šta znači S220GD?
S220GD je klasa konstrukcijskog čelika po EN 10346: "S"=konstrukcijski čelik, "220"=minimalna granica popuštanja 220 MPa, "GD"=klasa pogodna za hladno oblikovanje, "+Z"=vrući- premaz cinka potapanjem. Njegov materijalni broj je 1.0241.
2. Koja je razlika između S220GD i DX51D?
DX51D ne garantuje minimalnu granicu tečenja i optimizovan je za oblikovanje; S220GD garantuje granicu tečenja od 220 MPa, tako da se može koristiti za nosive-konstrukcije, valjane-konstrukcije kao što su grede i krovni profili.
3. Šta znači Z275?
Z275 je klasa premaza cinka: 275 g/m² cinka mjereno na ukupnoj površini obje strane (≈ 19 µm po strani). To je najčešći premaz za vanjske strukturalne S220GD proizvode.
4. Može li se S220GD+Z koristiti za solarne sisteme za montažu?
Da. S220GD i S250GD su standardni osnovni tipovi za PV montažne šine i konzole. Za priobalne ili-projekte sa visokom vlagom preporučujemo +ZM (Zn-Al-Mg) premaz za njegovu vrhunsku otpornost-ivice na koroziju.
5. Koje opsege debljine i širine možete dostaviti?
Standardna isporuka je 0,30–3,00 mm debljine i 600–1500 mm širine; prorezani koluti, limovi i prilagođene dimenzije dostupni su na zahtjev. Težina zavojnice je normalno 3-8 tona.
6. Da li pružate obradu i uzorke prije naručivanja?
Da. Nudimo OEM rezanje, rezanje-na-dužinu i oblikovanje valjaka na osnovu vaših crteža. Obezbeđeni su besplatni uzorci (vozarina plaća kupac), a uz svaku narudžbu ide i sertifikat o ispitivanju mlina.

